Praha, 7. dubna 2021 – V březnu letošního roku bylo vyhlášeno 67 bankrotů obchodních společností, 602 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 528 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 114 návrhů na bankrot obchodních společností, 632 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 723 návrhů na osobní bankrot. Počet návrhů na bankrot se zvýšil ve všech kategoriích, u osobních bankrotů byl nejvyšší za poslední rok. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.
Insolvenční soudy v březnu vyhlásily pouze o tři bankroty obchodních společností (OS) více než v únoru a zároveň přijaly o 41 insolvenčních návrhů více než v únoru. Počet návrhů na bankrot obchodních společností se tak počtvrté v posledním půlroce dostal přes hranici 100 návrhů. „Jde o situaci, kterou jsme nezaznamenali od poloviny roku 2017 kdy byla přijata novela insolvenčního zákona, jež výrazně omezovala šikanózní insolvenční návrhy,“ říká analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková s tím, že vysoký počet návrhů na bankrot se v dalších měsících promítne také do vyššího počtu vyhlašovaných bankroů.
Nárůst počtu insolvenčních návrhů i bankrotů byl v březnu patrný také u fyzických osob podnikatelů (FOP). Počet návrhů na bankrot se zde zvýšil o 79, zatímco počet bankrotů o 73.
Bankroty v prvním čtvrtletí: počet firemních bankrotů vzrostl, mezi podnikateli klesl
Během prvního čtvrtletí letošního roku bylo vyhlášeno 192 firemních bankrotů a zároveň bylo podáno 253 návrhů na bankrot obchodních společností. Jde o 22 bankrotů (13 %) a 7 návrhů (3 %) více než v prvním čtvrtletí loňského roku. „Očekáváme, že během druhého čtvrtletí bude tento rozdíl ještě výraznější. Především počet insolvenčních návrhů ve druhém čtvrtletí loňského roku výrazně klesl kvůli tzv. Lex Covid, který na půl roku zamezil podávání věřitelských insolvenčních návrhů. Během druhého čtvrtletí lze také očekávat určité rozvolnění protiepidemických opatření a související omezení státní podpory firmám i podnikatelům. To může vytvářet na některé subjekty dodatečný ekonomický tlak, který nemusí unést,“ říká Věra Kameníčková.
U bankrotů fyzických osob podnikatelů byla situace ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2020 lepší. Soudy vyhlásily bankrot u 1 637 podnikatelů a stejný počet návrhů na jejich bankrot také přijaly. Počet bankrotů se meziročně snížil o 480 (23 %), zatímco počet návrhů na bankrot FOP klesl o 682, tedy o 29 %. „Vývoj bankrotů podnikatelů závisí především na vývoji v oblasti osobních bankrotů, protože většina podnikatelů žádá o oddlužení, což je v zásadě osobní bankrot,“ vysvětluje rozdílný vývoj Věra Kameníčková s tím, že počet osobních bankrotů se během uplynulého roku výrazně snížil.
Bankroty v posledních 12 měsících: nejhůře na tom byla ….
… celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE
Ocenění Českých Podnikatelek stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.