Přestože posun v kybernetické bezpečnosti je v České republice i na Slovensku díky legislativním a regulačním požadavkům patrný, zdravotnická zařízení v této oblasti stále zaostávají. Právě v nemocnicích zaznamenáváme stále více kybernetických útoků, ale mnohé incidenty zůstávají nepovšimnuty pro zastaralé systémy a nedostatečné bezpečnostní povědomí zdravotnických pracovníků. I nemocnice musí být však připraveny přiměřeně čelit kybernetickým hrozbám. Protože v mnoha případech jde doslova o život.
Počet kybernetických útoků na zdravotnická zařízení neustále roste. V roce 2022 zaznamenala zdravotnická zařízení po celém světě meziroční nárůst kybernetických útoků až o 74 %. Každý týden čelí kybernetického útoku přibližně 1500 zdravotnických zařízení. Podle Agentury EU pro kybernetickou bezpečnost jsou nejčastějším terčem útočníků nemocnice s cílem získat data pacientů (43 % útoků) nebo narušit nemocniční systémy (22 % útoků). Průměrné náklady na incidenty spojené s porušením ochrany údajů se přitom odhadují na 7.400.000 CZK
Narušení bezpečnosti má však alarmující důsledky i na lidské životy. Až 20 % zdravotnických organizací zaznamenalo po bezpečnostním incidentu zvýšení úmrtnosti pacientů.
„Kyberzločinci si vybírají za cíl nemocnice a mají k tomu dobrý důvod. Zdravotnictví je kritický sektor, který obsahuje množství citlivých zdravotních informací a pro útočníky mohou být lehkým terčem. IT infrastruktura nemocnic má vysoký investiční dluh. V tom lepším případě se stále spoléhají na starší technologie, které však nejsou správně nastaveny ani aktualizovány. Setkáváme se i s případy, kdy nemocnice nemá žádné zabezpečení před kyberútoky. Často se vyskytují i nedostatky v procesech, znalostech a další faktory, které významně ovlivňují bezpečnost kybernetického prostoru“, konstatuje Andrej Kavický, Country Manager společnosti IXPERTA pro Slovenskou republiku.
Nemocnice se historicky nevěnovaly tématu kybernetické bezpečnosti přiměřenou pozornost. Závažnost hrozeb byla dlouhodobě podceňována a kybernetická bezpečnost byla vnímána spíše jako nepotřebný náklad, nikoli jako samozřejmý parametr pro jejich stabilní provoz.
Nejsou implementována základní bezpečnostní opatření, což představuje vysoké bezpečnostní riziko. Zdravotnický sektor je v oblasti kybernetické bezpečnosti výrazně poddimenzován, a to nejen po technologické, ale i po personální stránce.
Za poslední tři roky je však i zdravotnictví patrný posun. Díky požadavkům na kybernetickou bezpečnost a očekávané transpozice směrnice NIS2 do naší legislativy dochází k postupnému zlepšování kybernetické bezpečnosti ve zdravotnických zařízeních.
Ke zvýšení úrovně kybernetické bezpečnosti v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních přispívá i společnost IXPERTA, která v posledních 2 letech zrealizovala projekty kybernetické bezpečnosti ve více zdravotnických zařízeních.
Každé ze zařízení bylo v něčem specifické – ať už z pohledu poskytované zdravotní péče nebo úrovně technologického vybavení. Všechna zařízení se však dlouhodobě potýkala se společným problémem, a tím je nedostatečná ochrana před potenciálními kyberútoky.
Zatímco některá zařízení bojují se základními problémy (Psychiatrická léčebna Sučany, Národní rehabilitační centrum Kováčová), jiná jsou již příslušnými technologiemi vybavena a vyžaduje se u nich zejména modernizace infrastruktury (Univerzitní nemocnice – Nemocnice sv. Michala). Špičková zařízení v oboru (např. Dětská fakultní nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica) jsou technologicky vyspělejší a potřebují se posunout na vyšší úroveň bezpečnosti.
Ve všech zařízeních bylo třeba sladit technologické a procesní standardy s požadavky zákona o kybernetické bezpečnosti a příchozí směrnice NIS2. Společnost IXPERTA v nemocnicích zastřešila komplexní projekty, jejichž předmětem byl nákup a nasazení technologií, zajištění jejich technického provozu, podpory, údržby a rozvoje pro zvýšení úrovně informační a kybernetické bezpečnosti. To vše s ohledem na nepřetržitou práci s citlivými osobními údaji a provozováním informačních systémů a sítí potřebných k zajištění poskytování zdravotnických služeb.
IXPERTA tedy působí jako spolehlivý partner, který nemocnicím pomáhá zavést komplexní systém kybernetické bezpečnosti tak, aby i nemocnice dokázaly využít plného potenciálu moderních technologií a přístupů.
Společnost IXPERTA spolu s partnery pořádá 7. 12. 2023 na Slovensku odborné setkání Moderní nemocnice určené pro významné zástupce slovenských a českých poskytovatelů zdravotní péče. Záměrem konference je představit technologická řešení pro poskytovatele zdravotní péče. Trendy v oblasti kybernetické bezpečnosti, digitalizace a archivace dat představí experti z IT. O praktické zkušenosti z implementace IT projektů a jejich spolufinancování z EU fondů se podělí kolegové z odvětví zdravotnictví. Pokud vás toto téma zajímá a máte v kompetenci modernizaci zdravotnických zařízení, rezervujte si místo na konferenci Moderní nemocnice co nejdříve. Počet míst je limitován. |
O společnosti IXPERTA
Společnost IXPERTA působí na trhu informačních a komunikačních technologií více než 30 let. Kromě Česka a Slovenska dosahuje špičkových výsledků i v jiných zemích Evropy, Asii a Severní Americe. IXPERTA poskytuje komplexní IT řešení v oblasti podnikové komunikace, bezpečnosti a vývoje softwaru šité firmám na míru. Zabývá se také návrhem, implementací a provozem IT infrastruktury, včetně datových center a síťové infrastruktury.
Ocenění Českých Podnikatelek stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.