Loading...

MHF Český Krumlov opět přiveze hvězdy a oslaví 100 let republiky

26.06.2018

Český Krumlov a Mezinárodní hudební festival k sobě neodmyslitelně patří již více než čtvrt století. Jak bude vypadat jeho 25. ročník v rozhovoru prozradil Jakub Teplý, ředitel agentury Auviex, která tento festival na jihu Čech každoročně pořádá a zároveň je partnerem projektu Ocenění Českých Podnikatelek.

Jaká je historie MHF Český Krumlov?

Historie festivalu sahá do roku 1992, nedávno tak oslavil čtvrtstoletí své existence. Do své současné podoby dospěl tedy mnohaletým hledáním a nacházením. Klasickou hudbu začaly postupně doplňovat i další žánry jako jazz, muzikál nebo crossover. Letos poprvé jsme do programu zařadili i swing. Do Českého Krumlova začaly přijíždět slavné pěvecké osobnosti. V roce 2008 pěvkyně Renée Fleming, o rok později tenorista José Cura. Rozvíjela se i koprodukční spolupráce na operních představeních před Otáčivým hledištěm. A zrodila se i tradice „národních večerů“, věnovaných hudbě a kulinářským specialitám nejrůznějších zemí a regionů. Dnes se festival profiluje jako multižánrová hudební přehlídka, a to je to, co jej od ostatních festivalů v České republice odlišuje.

Které hvězdy byly v minulosti součástí festivalu?

Festival dosud přivítal taková jména ze světa opery, jako jsou Plácido Domingo, Jonas Kaufmann, Dmitri Hvorostovsky, Elīna Garanča, Ramón Vargas, Sumi Jo, Juan Diego Flórez nebo loni Angela Gheorghiu. Z vynikajících instrumentalistů to byli Mischa Maisky, Gidon Kremer, Julian Rachlin, Shlomo Mintz, fenomenální trumpetista Arturo Sandoval, či James Morrison.

Kde všude koncerty v Českém Krumlově probíhají?

Diváci mohou zažít nádhernou letní atmosféru hudebních večerů na velice atraktivních místech – pod širým nebem v Pivovarské a Zámecké zahradě, mohou se však těšit i na koncerty v nádherných interiérech zámku – v Maškarním sále a v Zámecké jízdárně, nebo v Klášterním kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné v areálu bývalého minoritského kláštera. To se ale bavíme pouze o letošních koncertech. Dlouhodobou snahou festivalu je přinášet návštěvníkům festivalu hudbu na různých atraktivních místech Českého Krumlova. Jen namátkou: náměstí Svornosti, Jižní terasy a 2. nádvoří zámku a hradu, zámecké jezírko apod.

Jaký bude letošní 27. ročník? Na co se mohou jeho návštěvníci těšit?

Mezi 20. červencem a 11. srpnem nabídne festival celkem 19 hudebních produkcí různých žánrů. Festival zahájí výtvarně pojatá hudební féerie. Druhý festivalový večer bude patřit dvěma operním hvězdám, tenoristovi Piotru Beczałovi a sopranistce Sondře Radvanovsky. Z dalších velkých osobností klasické hudby na letošním ročníku vystoupí například vynikající klavírista Javier Perianes nebo houslistka Tanja Becker-Bender. Festival vzdá rovněž poctu několika osobnostem, jejichž výročí si v roce 2018 připomínáme. Devadesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka uctí Wihanovo kvarteto koncertem z jeho tvorby. S komorními programy vystoupí violoncellista Jiří Bárta, kytarista Pavel Steidl, varhaník Jaroslav Tůma nebo soubory Concilium Musicum Wien, Francisextet a Schola Gregoriana Pragensis. Festival nabídne i populární žánry – slovenský soubor Cigánski Diabli uvede svou Carmen Fantasy, folklór do Krumlova přiveze Hradišťan & Jiří Pavlica. Swingový večer ve stylu Las Vegas s názvem „Keep Swinging!” představí v podání Jana Smigmatora, multižánrové zpěvačky Dashi, „německého Sinatry“ Toma Gaebela a Big Bandu Felixe Slováčka písně George Gershwina. Letošní muzikálový večer, který našel v dramaturgii festivalu již své pevné místo, se zaměří na tvorbu vynikajícího amerického skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina, jehož stoleté výročí narození si v tomto roce připomíná celý svět. No a v odlehčeném tónu oslavíme na závěr festivalu také stoleté výročí založení Československa. Připomeneme si na něm, že naši republiku tvořily dva státy. Večer zahájíme už na náměstí, a poté se za doprovodu Vojenské hudby Olomouc přesuneme ulicemi Krumlova do Pivovarské zahrady, kde se na pódiu setkají slovenský taneční soubor Lúčnica a kapela Čechomor. Připravena bude i gastronomie obou národů s jejími specialitami.

Jak složité je přilákat na festival velké hvězdy?

Musí se jednat s předstihem několika let, protože ty největší hvězdy mají své diáře zaplněné na mnoho let dopředu. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov si dnes již vydobyl takové postavení, že slavní hudebníci přijímají naše pozvání velice rádi. No a nás těší, že budeme moci díky těmto skvělým umělcům našim návštěvníkům zprostředkovat krásné hudební zážitky.

OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK 2019

Ocenění Českých Podnikatelek stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Auditor

Logo - ESOP

Hlavní partner

Logo - Microsoft
Logo - Vodafone
Logo - Česká pojišťovna
Logo - DAQUAS

Partneři

Logo - Mastercard
Logo - ČESKÁ MINCOVNA
Logo - FARMAX
Logo - CzechTrade
Logo - Auto Průhonice - autorizovaný dealer vozů Volvo
Logo - presentigo
Logo - OGILVY
Logo - ASOCIACE MALÝCH A STŘEDNÍCH PODNIKŮ A ŽIVNOSTNÍKŮ ČR
Logo - Mediarex
Logo - FERTI CARE
Logo - ZÁMEK LOUČEŇ
Logo - WESTRANS DĚČÍN
Logo - INCA COLLAGEN
Logo - FRESH CATERING
Logo - 201 CONSULTING
Logo - KLIMSZ
Logo - USSPA
Logo - BIOPEKÁRNA ZEMANKA
Logo - KETO DIET

Hlavní Mediální partneři

Logo - Franchising.cz
Logo - ČIANEWS
Logo - Svět Průmyslu
Logo - Reg TV
Logo - MLADÁ FRONTA
Logo - FIRST CLASS

Mediální partneři

Logo - TRADE NEWS
Logo - Age
Logo - Inpublic Group
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - DENÍK
Logo - ČR PLUS
Logo - CZECH & SLOVAK LEADERS
Logo - MADAM BUSINESS
Logo - INNOVATION
Logo - TÝDEN
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - INSTINKT
Logo - S-PRESS
Logo - PREMIUM MEDIA GROUP