Praha, 18. září 2024 – Více peněz do finančního polštáře – tak vypadalo hospodaření ve stávajícím funkčním období krajských samospráv. Mezi roky 2020 a 2023 se objem naspořených peněz krajů zdvojnásobil. Nejvíce své finanční rezervy během končícího funkčního období navýšil Moravskoslezský kraj (+ 4,6 mld. Kč), Jihočeský kraj (+ 4,1 mld. Kč) a Plzeňský kraj (+ 3,4 mld. Kč). Nejmenší růst úspor zaznamenal kraj Vysočina, kterému přibylo jen 659 milionů korun. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau na základě dat Ministerstva financí ČR. Analýza zahrnuje hodnoty úspor, které mají jednotlivé kraje na svých běžných účtech, krátkodobých i dlouhodobých termínovaných vkladech a v pokladně. Částky nezahrnují úspory příspěvkových organizací kraje.
„Na první pohled se může zdát, že objem naspořených peněz je dobrou zprávou. Ovšem financování krajů se liší od hospodaření rodinného rozpočtu,“ komentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. „Domácnosti stejně jako podniky či živnostníci hospodaří se svými penězi, zatímco kraje s penězi získanými z výnosů daní. Příliš vysoké úspory jsou v případě krajů spíše varovným ukazatelem. Znamenají totiž, že představitelé kraje nedokázali své finance zužitkovat v investicích, které by přinesly prospěch občanům. Místo toho tyto finance požírá inflace, protože často leží na běžných účtech nebo termínovaných vkladech, jejichž sazby jsou obvykle nižší než inflace a hodnota úspor se tudíž snižuje. Nové krajské reprezentace budou mít před sebou velkou výzvu, jak tyto nashromážděné prostředky efektivně využít. Jak se například nyní ukazuje, investice do protipovodňových opatření si v koordinaci krajů a obcí do budoucna jistě zaslouží pozornost,“ doplňuje Věra Kameníčková.
... celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE
foto/zdroj: unsplash.com
Ocenění Českých Podnikatelek stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.