Generální partner Další partneři
Ptáme se 3 14. prosince 2016

Naším největším bohatstvím jsou lidé, kteří své řemeslo předávají z generace na generaci

 renata-svihelova

Český ručně vyráběný porcelán má dlouhodobou tradici, za kterou stojí  umění mistrů řemesla  dokázat něco krásného a funkčního vyrobit, co je  a bylo vždy  konkurenční světovým značkám.

To a mnohé další zajímavosti prozradila Renáta Švihelová, obchodní a marketingová ředitelka společnosti Atelier JM Lesov / Thun Studio

Jak vaše společnost vznikla?

Porcelánka v Lesově u Karlových Varů byla založena v roce 1901 a vyráběla se zde běžná produkce, šálky, podšálky a různé porcelánové doplňky. V roce 1958 byla lesovská manufaktura začleněna do podniku Karlovarský porcelán jako vývojové studio „ Thun Studio“ pro nové tvary a centrum špičkových modelářů a designérů. Tvorbu porcelánky významně ovlivňovali významní čeští designéři, například prof. Jaroslav Ježek, který za své návrhy získal zlatou medaili na Světové výstavě v Bruselu v roce 1958 a mnozí další.

Od roku 2012 je porcelánka samostatnou manufakturou s novým názvem Atelier JM Lesov/Thun Studio. Manufaktura se zásadně liší od velkých průmyslových porcelánek výhradně ručním způsobem výroby a originálním autorským designem svých výrobků. Atelier JM Lesov/Thun Studio je jednou z posledních manufaktur, která udržuje a rozvíjí tradiční rukodělnou uměleckou výrobu luxusního porcelánu v České republice.

Jaká je nejoblíbenější produktová řada do domácnosti?

Mezi nejoblíbenější patří soubor President, je to taková naše vlajková loď. Tento reprezentativní jídelní a dekorativní soubor patří například k vybavení Pražského hradu i dalších rezidencí doma i v zahraničí. Design tohoto souboru vytvořil v roce 1999 ak. soch. Jiří Laštovička pro prvního prezidenta nového českého státu Václava Havla. Na návrhu prezidentského dekoru zdobeného zlatem a kobaltem se dokonce podílela i tehdejší první dáma, paní Dagmar Havlová. Soubor President má řadu pěkných dekorů, ze kterých si zákazník může vybrat “svého favorita”.m_lesov_032016_053

Jaký je váš nejoriginálnější produkt?

To je těžká otázka, zvolit mezi tolika originály jen jeden! Ale řekla bych, že to je Jules Verne. Tato luxusní autorská souprava vyniká zejména kombinací ušlechtilého porcelánu, skla a kovu, která vyžaduje vysokou úroveň řemeslného zpracování. Jsme hrdí, že něco takového naši mistři dokážou ještě vyrobit. Originální tvary souboru a dekorace tajemných podmořských plavidel a živočichů vyvolávají vzpomínky na dobrodružné příběhy Julese Verna. Je to zkrátka pohádková čajová souprava a její používání je nevšední zážitek.

Proč právě u nás existuje taková porcelánová tradice?

První nutnou podmínkou byl samozřejmě dostatek surovin k výrobě porcelánu, dostatek dřeva k jeho pálení, šikovné ruce a umělecký talent. Nic z toho v oblasti západních Čech nechybělo. Pro náš kraj byla důležitá i podpora Habsburského domu. Luxusní porcelán byl šlechtou v rozsáhlé habsburské monarchii velmi žádán, ten čínský byl příliš drahý a způsob jeho výroby tajný. Proto byl podporován zprvu nelehký vývoj výroby porcelánu podle vlastních postupů. Byla založena celá řada porcelánek, z nichž mnohé jsou slavné dodnes.

Jsou Češi zákazníci spíše umírnění, nebo vyhledávají i výraznější design?

Je to různé, každý zákazník je jiný. Řada zákazníků dává přednost kráse, elegantní klasice, kterou s radostí nabízíme. V dnešním globalizovaném světě je ale čím dál více osobností, které mají doma rádi něco „svého“, neobvyklého, něco zcela originálního. I na tyto klienty jsme dobře připraveni.

Jak se liší porcelán do hotelů od porcelánu do domácností?

Liší se zejména tloušťkou a provedením. Porcelán určený k vybavení restaurací a hotelů musí vydržet mnohonásobně větší počet umytí i rychlou a specifickou manipulaci. Prostě musí něco vydržet. Důraz se tedy neklade na ušlechtilou bělost, tenkostěnnost a luxusní techniky dekorace, ale spíše na praktičnost. Ale i tento porcelán může být, a měl by být, krásný a podtrhnout dojem při servírování pokrmu.

Kde všude se dá váš porcelán koupit?

Především v luxusních prodejních galeriích Moser a Erpet. Dále v naší manufaktuře v Lesově u Karlových Varů a ve vybraných galeriích v centru města Karlovy Vary. Výrobky můžete rovněž zakoupit přes náš e-shop. Veškeré další informace naleznete na našich webových stránkách www.atelierlesov.cz.

Jakým způsobem probíhá modernizace v tak tradičním odvětví, jaké je to vaše?

V naší manufaktuře se vyrábějí velmi originální tvary i dekory, které není možné vytvářet jinak, než před dvěma sty lety, tedy ručně. Samozřejmě sledujeme novinky v našem odvětví a využíváme všech technických a technologických vymožeností 21. století, které ruční výroba dovoluje využít bez ztráty kvality a originality výrobků. Nedávno jsme investovali do modernějších, vysoce výkonných elektrických pecí pro vypalování porcelánu, důležitá jsou také opatření k zajišťování bezprašného prostředí, které umožňuje zvyšovat čistotu a kvalitu porcelánu. Nicméně naším největším bohatstvím jsou stále lidé, kteří své řemeslo předávají z generace na generaci. Zveme vás srdečně do naší manufaktury, kde vám s radostí vše ukážeme.

 

Videomedailonky

vítězek 10. ročníku OCP

Eva Hronová

REVATECH

1. MÍSTO

Malá společnost

Zdenka Homolová

NEREZ CIDLINA

1. MÍSTO

Střední společnost

Lucie Tomášková

LT Sezam

1. MÍSTO

Velká společnost

Darina Vodrážková

DAQUAS

CENA ČSOB

VÝJIMEČNÁ PODNIKATELKA

Eva Dokoupilová

MEDICAL PLUS

CENA ZA INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ

pod patronací České pojišťovny

Michaela Povýšilová

TECHNOAQUA

CENA ZA DIGITÁLNÍ TRANSFORMACI

pod patronací Microsoft,

Sylva Jílková

TERMSTAV

VÝJIMEČNÝ RŮST FIRMY